9. december 2025

CMS Forsvarskonference 2025

Det er omvæltende og usikre tider for Europa og Danmark. På NATO-topmødet i juni blev de allierede enige om at forpligte sig på historisk store forsvarsinvesteringer frem mod 2035. Ikke desto mindre er der uklarhed om USA’s fremadrettede rolle i alliancen. Imens bliver krigens og afskrækkelsens logikker og dilemmaer mere fremherskende – også for Danmark. Ukrainekrigen har tydeliggjort behovet for innovation og industriel kapacitet på forsvarsområdet. Hastighed og handlekraft er nu styrende parametre i dansk forsvars- og sikkerhedspolitik. Det er imidlertid vanskeligt at agere hurtigt og samtidig sikre et strategisk blik på udfordringerne.

CMS Forsvarskonference 2025 stillede skarpt på nogle af de vigtigste emner i dansk forsvars- og sikkerhedspolitik i øjeblikket. Her samledes beslutningstagere, interessenter, journalister og forskere fra det brede forsvars- og sikkerhedspolitiske miljø i Danmark for at diskutere allianceforhold, forsvarsteknologi, forsvarsindustri samt den strategiske retning for dansk forsvar. Konference blev afholdt d. 3. december 2025 i Ingeniørernes Hus i København.

Centerleder ved Center for Militære Studier Katja Lindskov Jacobsen åbnede konferencen med en refleksion over udviklingen i det forsvars- og sikkerhedspolitiske landskab det forgange år – en udvikling kendetegnet ved både forstærkede tendenser, forskydninger og fundamentale forandringer. Herefter fulgte dagens hovedtaler Tobias Elling Rehfeld, Direktør for Sikkerhed og Operationer i Forsvarsministeriet. Med udgangspunkt i FE’s russelsvurdering redegjorde han for de trusler og udfordringer, som Danmark står overfor i dag.

Konferencens første panel havde fokus på strategi for det danske forsvar. Anne H. Steffensen, administrerende direktør i Danske Rederier, Mikkel Vedby Rasmussen, professor ved Institut for Statskundskab på Københavns Universitet, Charlotte Flindt Pedersen, direktør for Det Udenrigspolitiske Selskab, og Peter Viggo Jakobsen, lektor ved Forsvarsakademiet, drøftede de udfordringer og muligheder, der knytter sig til at styrke det strategiske grundlag for dansk forsvars- og sikkerhedspolitik. Et centralt tema i diskussionen var Danmarks fremtidige forhold til USA. Panelet pegede desuden på de særlige udfordringer, der i år er blevet endnu tydeligere i relation til sikringen af Arktis. Panelet blev modereret af Lise Wiederholt Christensen, videnskabelig assistent ved Center for Militære Studier.

Dagens andet panel handlede om forsvarsteknologi og forsvarsindustri. Kim Jesper Jørgensen, national materieldirektør i Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse, Kristian Flindt Bjerg Albæk, digital transformation executive & industry advisor hos Microsoft Defense & Intelligence, Jakob Rousøe, direktør for Strategic Account i Terma og  Tobias Liebetrau, lektor ved Center for Militære Studier drøftede teknologiske og industrielle dilemmaer ­­– og løsninger – i dansk forsvars- og sikkerhedspolitik, herunder i samarbejder med Ukraine, EU og USA.. Panelet blev modereret af Alexander Høgsberg Tetzlaff, militæranalytiker ved Center for Militære Studier.

Konferencen sluttede af med en samtale om NATO, Europa og dansk forsvar og sikkerhed mellem beslutningstagere og eksperter fra ind- og udland. Panelet bestående af François-Marie Gougeon, Deputy Assistant Secretary General for Defence Policy and Planning ved NATO Headquarters, Benedetta Berti, generalsekretær for NATO's Parlamentariske Forsamling, Stephen Covington, Strategic and International Affairs Advisor for SACEUR, Rachel Ellehuus, Director-General ved RUSI, og Michael Zilmer-Johns, fhv. dansk diplomat og NATO-ambassadør, diskuterede NATO's strategiske situation, Danmarks allianceforhold og den seneste udvikling i europæisk sikkerhed. Panelet blev modereret af Niels Byrjalsen, postdoc og vicecenterleder ved Center for Militære Studier.

Emner